Skip to main content

Działania optymalizacyjne – push czy pull? Role i odpowiedzialność „kluczowych graczy” w procesie wdrażania Lean

W wielu firmach/organizacjach, które zdecydowały się na wdrożenie Lean Management utworzona jest organizacja, dział, służba, której powodem powołania do życia, jest konieczność koordynowania i wspierania działań optymalizacyjnych. Zdarza się jednak, iż relacje pomiędzy tym działem a innymi działami jest daleka od perfekcji.

Zło konieczne?

W założeniach relacje pomiędzy „Leanowcami/Kaizenowcami” a Organizacją powinny być idealne, jednakże doskonale zdajemy sobie sprawę iż stan idealny ze swej definicji pozostaje jedynie w rzeczywistości wirtualnej.

Miałem okazję poznać firmy, gdzie relacje te są poprawne, w niektórych relacje nie istnieją, ponieważ Dział Lean funkcjonuje obok innych działów, ale są też organizacje, gdzie działania optymalizacyjne są postrzegane jako przeszkody, a pracownicy komórek doskonalenia są uważani za intruzów, którzy tylko „wtrącają się do naszej roboty, nie zdając sobie kompletnie sprawy z rzeczywistości” lub „wdrażają te swoje teoretyczne nic nie wnoszące pomysły, stworzone w biurze”.

Dlaczego?

Zapewne wiele jest przyczyn powyższego stanu rzeczy, jednak wydaje się, że najczęściej powodem jest brak jedności celów. Stąd działy operacyjne odbierają chęć działania Leanowców jako narzucanie się, a Leanowcy zaś czują frustrację spowodowaną niekorzystaniem z ich pomysłów i usług.

Jak pomóc?

Wydaje się, że rozsądną decyzją jest swoisty „powrót do korzeni” co w tym przypadku oznacza skupienie się na działalności operacyjnej i zapewnienie „ssania” na usługi komórki Lean. Czy możliwie jest wyznaczenie takich celów dla procesów operacyjnych, aby ich osiągnięcie było możliwie jedynie po skorzystaniu z narzędzi Lean?

W jaki sposób przekonać Dyrektora Produkcji do zorganizowania warsztatów SMED? Przecież oznacza to kilkukrotne zatrzymanie (najczęściej) krytycznej maszyny, uczestnictwo w warsztatach kluczowych pracowników – raczej niechętnie.

A jeśli jednym z kluczowych mierników Działu Produkcji będzie/jest wartość WIP (produkcji w toku)? Czy w takim przypadku nie osiągniemy jedności celów i nie pobudzimy popytu na zastosowanie Lean?

Maciej Wiertel

Autor bloga “TLE – Total Lean Enterprise – o Lean dla Leanowców i nieLeanowców.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *