Skip to main content
Co jest ważne dla firmy Lean? Kasa czy wartość?

Kasa czy wartość, czyli trochę nie o Lean, ale temat jakże dla Lean istotny.

Dzisiejszy tekst jest rozwinięciem innego posta, umieszczonego przeze mnie jakiś czas temu na popularnym portalu. Otrzymałem sporo komentarzy, zatem postanowiłem podzielić się rozszerzoną wersją z czytelnikami bloga Leancenter.

Przemyślenia rozpoczęły się po dyskusji, którą miałem okazję przeprowadzić z właścicielem średniej wielkości firmy rodzinnej w Polsce. Ponadto, z podobnym sposobem myślenia i działania  – o którym piszę poniżej – spotykam się prowadząc szkolenia oraz dyskusje ze studentami podczas prowadzonych na wyższych uczelniach wykładów.

Temat wspomnianych dyskusji i przemyśleń to odpowiedź na pytania:
– o cel funkcjonowania firm,
– a idąc dalej, o sens naszej codziennej pracy.

Jaki jest cel funkcjonowania Twojej firmy?

Często, zadając pytanie o cel funkcjonowania firm otrzymuję od właścicieli, dyrektorów, kierowników i liniowych pracowników odpowiedź, iż podstawowym celem jest zarabianie pieniędzy. Co gorsza, taką odpowiedź dają również (czasami) osoby odpowiadające w organizacjach za działania optymalizacyjne, „Leanowcy”, „Kaizenowcy”. (więcej…)

Czytaj więcej

Mapa Stanu Obecnego, to etap, który jest początkiem doskonalenia

Mapa Stanu Obecnego – czyli tu i teraz

Zgodnie z planem, drugi w bieżącym cyklu poświęconemu mapowaniu i projektowaniu strumienia wartości post, poświęcony jest tematowi sporządzania mapy stanu obecnego. Przekażę w nim podstawowe informacje o narzędziu, sekwencję działań i praktyczne wskazówki przydatne przy pracy.

Mapa Stanu Obecnego to diagnoza naszej organizacji, zatem musi być wykonana rzetelnie, bez pośpiechu, wszak dane zebrane na tym etapie prac stanowić będą bazę do krótko – długoterminowych działań optymalizacyjnych. Diagnoza jest obiektywna, nieskażona silosowym, z perspektywy różnych funkcji, podejściem. Daje nam obraz u punktu widzenia Klienta naszych produktów czy usług, pozwala zobaczyć marnotrawstwa i zrozumieć ich przyczyny. (więcej…)

Czytaj więcej

Wykorzystanie dla maszyn OEE - fakty i mity

OEE – fakty i mity

W dzisiejszym poście pragnę podzielić się przemyśleniami na temat gloryfikowanego w wielu firmach miernika, jakim jest OEE oraz sprowokować dyskusję o Waszych doświadczeniach we wdrażaniu i wykorzystywaniu tegoż.

Wykorzystanie maszyn – wypaczone, nieprawdziwe

W minionym roku miałem osobiście zetknąć się z wypaczeniami dotyczącymi paradygmatu wykorzystania maszyn i konfliktu pomiędzy tymże a podstawami filozofii Lean.

Możesz także posłuchać wpisu w wersji audio: podcast Lean
(więcej…)

Czytaj więcej

Działania optymalizacyjne – push czy pull? Role i odpowiedzialność „kluczowych graczy” w procesie wdrażania Lean

W wielu firmach/organizacjach, które zdecydowały się na wdrożenie Lean Management utworzona jest organizacja, dział, służba, której powodem powołania do życia, jest konieczność koordynowania i wspierania działań optymalizacyjnych. Zdarza się jednak, iż relacje pomiędzy tym działem a innymi działami jest daleka od perfekcji.

(więcej…)

Czytaj więcej