Skip to main content
Mapujesz strumień wartości bez zrozumienia...

Mapujesz strumień wartości, aby zrozumieć…

…sytuację aktualną, ale przede wszystkim w celu przeprowadzenia analizy. 

Mimo, iż od pierwszego wydania klasycznej pozycji „Nauczyć się widzieć” autorstwa Johna Shooka i Mikea Rothera minęło już 16 lat, tematyka mapowania strumienia wartości nadal jest aktualna.

Temat budzi wiele dyskusji, zatem zadecydowałem się poświęcić cykl wpisów na omówienie teorii narzędzia oraz praktycznymi wskazówkami, będącymi efektem długoletnich doświadczeń zgromadzonych podczas warsztatów, szkoleń i wykładów, których tematem było mapowania i projektowania strumienia wartości. (więcej…)

Czytaj więcej

Raporotwanie statusu produkcji

Dwa plus jeden pomysły na raportowanie statusu produkcji

Do “popełnienia” kolejnego posta o tematyce Shopfloor Management, skłoniła mnie dyskusja, którą miałem przyjemność odbyć z moim Kolegą, Dyrektorem Produkcji w jednej z Firm w Polsce północnej. Rozmawialiśmy o wyzwaniach i zaletach wdrożenia Shopfloor Management.

Seryjnie i jednostkowo

Specyfika Firmy, którą odwiedziłem polega na tym, iż obok linii produkującej długie serie jednorodnych wyrobów znajdują się linie/gniazda lub też pojedyncze stanowiska, gdzie produkcja ma charakter jednostkowy i zarządzana jest na zasadach bliskich zarządzaniu projektami. (więcej…)

Czytaj więcej

Na czym polega Shopfloor Management

Shopfloor Management – na drodze doskonalenia

Dzisiejszą, krótką rozprawę o Shopfloor Management rozpoczniemy od azjatyckiego przysłowia: “Droga do sukcesu ma z definicji status w budowie“.

Wybór kluczowych mierników dla strategicznych w przedsiębiorstwie procesów i ustalenie pożądanych wartości to jedynie początek podróży. Prawdziwe wyzwania zaczynają się później. Wyłącznie działania metodyczne i usystematyzowane przyniosą zakładane efekty. (więcej…)

Czytaj więcej

SQDCM - proces pod kontrolą

SQDCM – Jeśli wszystko masz pod kontrolą, to znak, że nie jedziesz zbyt szybko

Zgodnie z obietnicą, kontynuuję wątek kluczowych mierników. Dziś kilka uwag na temat wdrożenia i korzystania z tego narzędzia.

W wielu przedsiębiorstwach stosuje się z powodzeniem model SQDCM od pierwszych liter Safety, Quality, Delivery, Cost , Motivation. Znamienne jest, że już na tym etapie wyznaczamy sobie priorytety. Wszak jakość, dostawa i koszt to wierzchołki złotego bądź magicznego trójkąta, o którym słyszeliśmy na szkoleniach i to w takiej właśnie kolejności powinny być ustalone priorytety organizacji wdrażającej filozofię Lean. Ponadto te trzy mierniki komunikują nam klienci czy też rynek. Z kolei bezpieczeństwo i motywacja w pełni zależą od organizacji. (więcej…)

Czytaj więcej

Ustalenie kluczowych mierników w procesie

Nie możesz zarządzać czymś, czego nie mierzysz – kilka refleksji o wyborze i monitorowaniu kluczowych mierników.

W ostatnich tygodniach miałem okazję uczestniczyć w kilku dyskusjach, których tematem było wdrożenie systemu kluczowych mierników dla procesów i z przyjemnością dzielę się zgromadzonymi obserwacjami.

Stan procesu nad wynik

Podejście Lean bardziej niż na samym wyniku skupia się na procesach, które ten wynik kreują. Z pewnością wiele razy słyszeliśmy sugestie aby nie skupiać się na samym wyniku ale na procesie. Nie oznacza to oczywiście, aby wynik pozostawić niekontrolowany i nieprzewidywalny, ale o takie sterowanie procesem aby jego (procesu) wynik był zadowalający. (więcej…)

Czytaj więcej