…sytuację aktualną, ale przede wszystkim w celu przeprowadzenia analizy.
Mimo, iż od pierwszego wydania klasycznej pozycji „Nauczyć się widzieć” autorstwa Johna Shooka i Mikea Rothera minęło już 16 lat, tematyka mapowania strumienia wartości nadal jest aktualna.
Temat budzi wiele dyskusji, zatem zadecydowałem się poświęcić cykl wpisów na omówienie teorii narzędzia oraz praktycznymi wskazówkami, będącymi efektem długoletnich doświadczeń zgromadzonych podczas warsztatów, szkoleń i wykładów, których tematem było mapowania i projektowania strumienia wartości.
Zanim przejdziemy do omówienia szczegółów, chciałbym podzielić się z Czytelnikami przemyśleniami na temat celu i zasad stosowania tego krytycznego dla wdrożenia zasad szczupłego zarządzania narzędzia.
Dlaczego powinniśmy wykorzystywać to narzędzie ?
Mapowanie i projektowanie Strumienia Wartości jest narzędziem nieskomplikowanym co nie oznacza, że jest narzędziem nieważnym. Wręcz przeciwnie, jest to narzędzie, którego winno regularnie używać Najwyższe Kierownictwo organizacji, które chce rozpocząć lub już rozpoczęło podróż po swej drodze Lean.
Ponadto narzędzie jest obiektywne – ukazuje stan naszej organizacji w ujęciu procesowym, a nie w ujęciu „spaczonym” poprzez spojrzenie poszczególnych działów, służby czy funkcji w organizacji.
Praca powinna odbywać się w zespole interdyscyplinarnym, co zapewni kompletność i konieczną walidację zebranych danych.
Dużą zaletą narzędzia jest jego wizualizacja. Jestem zwolennikiem klasycznej szkoły prezentacji i przechowywania danych, zatem użycia szarego papieru i naklejanych ikon. W przeciwieństwie do nowoczesnych środków (programów i aplikacji) zapewni nadzór nad danymi oraz ich ogólną dostępność.
Jak wykorzystać narzędzie w pełnym zakresie?
Zdarzają się przypadki, kiedy praca kończy się na wykonaniu Mapy Stanu Obecnego, czasami nawet bez zidentyfikowanych potencjałów. Zaprzestanie pracy na tym etapie jest krytycznym błędem, ponieważ zasadniczym celem, który winniśmy sobie stawiać jest stworzenie Mapy Stanu Idealnego.
Następnie, poprawne wykonanie VSA (Value Stream Analysis) – Analizy Strumienia Wartości, czyli porównanie Mapy Stanu Obecnego z Mapą Stanu Idealnego przy koniecznym zaangażowaniu Najwyższego Kierownictwa daje pewność, ze powstanie spriorytetyzowana lista projektów z jasno sprecyzowanymi oczekiwaniami, których realizacja zapewni dążenie ku naszej „gwieździe polarnej”, czyli naszego Stanu Idealnego.
Mam nadzieję, iż powyższy wpis na blogu rozpocznie dyskusję o mapowaniu strumienia wartości. Gotowy jestem na polemikę z Czytelnikami mającymi odmienne doświadczenia, i pomoże w usystematyzowaniu wiedzy oraz jeszcze lepsze pełniejsze korzystanie z narzędzia. Zapraszam do dyskusji.